Részletek
Egy adott lehallgató helyiségben két vagy több hangszóró található, amelyek hangnyomást állítanak elő a falakkal határolt térben. A hangszórók energiamezőket hoznak létre, amelyek csak részben érkeznek közvetlenül a hallgatási pozícióba. A hang jelentős százaléka változó késéssel jut el a hallgatóhoz, miután a falakról, a padlóról és a mennyezetről visszapattant, miközben újra áthaladt a hangszórók által elfoglalt területen. Mindez torzításokat és zavaros hangképet okoz.
Ha felülről figyeljük ezt a jelenetet, és a helyiséget nem 3 dimenziós térfogatnak, hanem folyékony 2 dimenziós felületnek tekintjük, nagyban leegyszerűsíthetjük vizuális példánkat. Gondoljon arra a felületre, amelyre lenézünk, mint egyfajta téglalap alakú úszómedencére.
Most képzeljünk el két egyforma golyót, amelyek szimmetrikusan, a falaitól távol esnek a medencébe, az egyik a bal, a másik a jobb oldalon. Ezek az ütközési pontok azt a helyet jelentik, ahol a hangszórók találhatók a lehallgató helyiségben. Könnyű elképzelni az egyes golyók belépését, ami körkörös hullámzást okoz, amely a belépési pontoktól kifelé tágul.
A hullámok szétterjedtek, kifelé terjeszkedtek egészen az úszómedence faláig. Ahol minden hullám elér egy falat, új hullám jön létre az ellenkező irányba. Ez a másodlagos hullám ráépül az előző hullámra, vagy érvényteleníti azt. A leírtak azon a határon történik, ahol a hullám egy akadályozó felülettel találkozik, de nyilvánvalóan a két kör alakú hullámáramlás az úszómedence közepe felé fog terjedni, ahol egymásba is „ütközik”. Ebben az esetben a két hullámáramlás kölcsönhatásba lép, és az eredeti hullámformáktól eltérővé alakítja őket.
A VOLCANO egy fából készült „csúcson” van lezárva, közepén egy „kráterrel”. Ez a felső, kráter alakú, lyukkal ellátott rész az inspiráció a névhez. A felső alsó része egy nagyon sajátos alakú sekély ív. Ez az ívelt forma, a kráter átmérője és alakja alapvető fontosságú és elengedhetetlen a vulkán teljesítményéhez.
Ezeket a paramétereket az Acustica Applicata alaposan tanulmányozta, számos prototípuson és több száz órányi hallási és mérési teszten ment keresztül.
A standard VOLCANO két részből áll: a felső és az alsó részt egy kerek fakarima köti össze, amely megtámasztja az orientálható belső membránt. Ezeket az alkatrészeket nem ragasztják össze, hanem a fa karimába vájt kerek sínek segítségével rögzítik a munkahelyzetükbe; ez lehetővé teszi a könnyű hozzáférést a belső kamrához a tisztításhoz vagy a hangolócső pozíciójának beállításához az alapban (ez a hangolóport kívülről is állítható az alap aljából). Ezenkívül ez lehetővé teszi további bővítő plexi modulok egymásra helyezését, növelve a belső térfogatot és csökkentve a rezonanciafrekvenciát (25 Hz-ig); ez kiterjesztheti a magasabb Volcano használatát a nagy helyiségek sarokpozícióira vagy a szögletes mennyezetű padlásterekre.
Ha hozzáad egy vulkánt a Hi-Fi rendszeréhez, az egyértelmű javulást eredményez az alacsony frekvenciák hatásával és mélységével, megnövelt 3 dimenziós megjelenítéssel, valamint jelentős tónusegyensúly-korrekcióval. Az érzékelt átlagos hangerő is nőni fog, de mindenekelőtt a dinamikus kontrasztok válnak megdöbbentővé. Normál konfigurációban a VOLCANO 105 cm. magas (41”), átmérője 38 cm. (15”). A test átlátszó plexi, fa végsapkákkal, egyedi formatervezés szerint. A VOLCANO 35 Hz-ig működik (a kiegészítő modullal 25 Hz-ig).
Az alap 10,5 cm-es nyílást tartalmaz. (4,1”) átmérőjű, ezen belül pedig egy speciális akrilréteggel párosított henger, mellyel (egyszerű húzással vagy fel-le tolással) érhető el a készülék rezonanciafrekvenciájának hangolása. Ennek a hengernek a magassága a vulkánban úgy hangolja, hogy a helyiségben a legjobb mélységet és sebességet érje el az alacsony frekvenciákon. Ezt a beállítási módszert a lantépítők által '900 elején használt eszköz ihlette; a neve Tornavoz volt, és hangszereik hangos vetületének és alacsony frekvenciájának növelésére használták. Ha alacsony frekvencián játszik le a zenei rendszeren keresztül, a henger felfelé vagy lefelé mozgatható, amíg az alacsony frekvenciák sebessége és mélysége maximalizálódik.
Javasolt pozíciók VOLCANO számára
Egy adott lehallgatóhelyiségben három-öt helyen lehet elhelyezni a VOLCANO-t:
– kettő a hangszórókhoz legközelebb eső területen, az oldalfalak mentén;
– kettő a hangszórókhoz legközelebbi területen, a mögöttük lévő fal mentén található;
– a legfontosabb azonban a hangszórók között, a hangszíntér közepén van.
Nyilvánvaló, hogy a falak mentén javasolt pozíciók a rendelkezésre álló hely figyelembevételével eltolhatók; a fontos dolog az, hogy ne feledjük, hogy ezek (a szoba sarkaival együtt) azok a pontok, ahol magasabb a hangnyomás.
Összeszerelés.
A VOLCANO egyetlen integrált darabként csomagolva érkezik (a DAAD4 méretével megegyező méretű). A két rész belül külön van csomagolva. Először az alsó részt helyezzük a javasolt helyzetbe, a VOLCANO felső részét a tetejére helyezzük, különös figyelmet fordítva arra, hogy a plexi cső a fakarimán lévő hornyába illeszkedjen, összekapcsolva a két részt. Nincs szükség rögzítésre vagy ragasztásra.
Moduláris Változó Rezonátor
- Standard Volcano (2 rész): 105 cm teljes magasság x 40 cm átmérő.
- Vulkánrezonátor 38 Hz-től változó frekvenciájú rendszerrel.
- A készülék tiszta kristály plexiből és fából készült.
További plexi modul fakarimával
- 42,5 cm (16,7”) x 40 cm átmérőjű.
- Ezt a modult hozzáadva a minimális rezonancia frekvencia 25 Hz-től kezdődik.